Опис герба

        У червоному полі срібна балка супроводжується двома срібними вузькими балками, у главі щита - золоті перехрещені булава та перо, внизу - золотий козацький хрест.

Опис прапора

        Прямокутне полотнище зі співвідношенням сторін 2:3 складається з горизонтальних смуг: синьої, білої, синьої, білої, синьої, білої та жовтої (співвідношення їх ширини: 7:2:1:3:1:2:7), у верхньому древковому куті перехрещені золо­ті булава та перо.

Пояснення символіки

     Срібні балки символізують річки Синюху, Ятрань та Велику Вись, що про­тікають територією Новоархангельського району. Крім історичного значен­ня (знаменита битва на Синіх Водах, у якій українсько-литовські війська під проводом князя Ольгерда розгромили монголо-татарську орду), водні артерії Новоархангельщини відомі як найбільш романтичні й мальовничі річки Кіровоградщини, яким присвячені численні поетичні рядки та пісні.

       Булава символізує славне козацьке минуле краю, пов'язане з діяльністю ко­шового отамана Івана Сірка, ставка якого з 1654 р. до 1679 року розміщалася біля Торговиці.

     Перехрещене з булавою золоте перо нагадує про видатних синів Новоар­хангельщини: поетів Євгена Маланюка та Анатолія Загравенка, письменників Василя Козаченка та Кузьму Гриба. Лапчастий хрест - символ, що завжди був на козацьких знаменах. Сам по собі хрест є одним із найдавніших і найпо­ширеніших символів людства: відображає союз землі й неба, духу й матерії, життя й безсмертя. Насамперед, це символ віри, честі, лицарської доблесті, тому він був основним символом христолюбивого воїнства - українського козацтва.

      Застосовані в гербі кольори мають такі значення: червоний - мужність та сміливість, золотий (жовтий) - багатство й велич, срібний (білий) - шляхет­ність та доброчинність.

      У прапорі використані основні гербові фігури й кольори: синій колір полот­нища символізує духовність та вірність.

      Декоративне оздоблення щита складене з елементів, що доповнюють зміст символіки основних гербових фігур, розташованих на щиті.

      У верхній частині щит увінчаний декоративним сувоєм, на якому зображе­ний план укріплення Архангелгорода (Новоархангельська), у центрі якого вмі­щено хрест Архістратига Михайла - предводителя небесного воїнства, на честь якого назване містечко - теперішній районний центр Новоархангельськ.

       В оздобленні щита застосовані декоративні гілки та листя дуба, клена, ясеня - порід дерев, характерних для цього лісостепового регіону, а також квітки барвінку - однієї з найпоширеніших квітучих рослин України, що є символом вічності життя, пам'яті, світлих споминів та щастя в одруженні.

      Дуб символізує міць, силу, славу, могутність та витривалість. Це дерево, найпоширеніше серед місцевих порід, а на території ландшафтного за­казника «Когутівка» знаходиться рідкісна для Кіровоградщини заплавна ді­брова. Ясен у міфології є Деревом Життя, джерелом безсмертя, клен означає стриманість та послідовність. Розташоване в основі декоративного вінка стилізоване колосся пшениці є символом хліборобського краю, достатку та впевненості.

      Декоративне оздоблення створене безпосередньо для герба Новоархангель­ського району і не має аналогів. При його розробці витримані основні стильові особливості традиційного декору, прийняті Українським геральдичним това­риством для районів Кіровоградської області.